dtelektronik.sk

 

0907 244 337

info@dtelektronik.sk

Krovinorez - podľa čoho vyberať? Pridané: 02.06.2023

Úvod ČlánkyKrovinorez - podľa čoho vyberať?

Po zime sa často dobre darí tiež náletovými drevinám, ktoré naraz rastú priamo pred očami - čo ale nie je žiaduce. So všetkými týmito nepríjemnosťami, na ktoré sú aj bežné kosačky krátke (alebo skôr veľké a neobratné), si hravo poradí krovinorez. Správnym výberom môže krovinorez pre použitie na malých plochách rotačnú kosačku plne nahradiť.

Vyžínače fungujú na princípe rotujúcej struny alebo vonkajšieho konca a sú vhodné pre jemnejšie trávu a priekopy. Krovinorezy zvládnu vďaka pílovému kotúču hustejší porast s drobnými drevinami. Súčasťou príslušenstva môže byť ale aj strunový nástavec, ktorý stačí pre dočistenie nedostatkov aj po kosení klasickou kosačkou.

Aký zvoliť typ pohonu a konštrukciu krovinorezu?

 

Vzhľadom k tomu, že sa je jedná o prístroj primárne určený pre obratnou manipuláciu v horšie prístupnom teréne, dôležitú úlohu hrá jeho samotná konštrukcia. Práve typ pohonu má vplyv na samotnú hmotnosť prístroja. Vedľa dvojtaktných a štvortaktných benzínových pohonov sú dostupné aj ľahšie, ale menej výkonné elektrické alebo akumulátorové pohony.

 

Výhodou dvojtaktných motorov je nižšia hmotnosť, vďaka poháňanie zmesou benzínu a oleja, ktoré tým pádom nepotrebujú vlastné nádoby, ako je tomu v prípade štvortaktu.

Nepodceňujte hmotnosť a dizajn vyžínača

Hmotnosť hrá úlohu aj v súvislosti ťažiskom stroja a s možnosťou zavesenia na jedno - alebo dvoch ramenný popruh. Ideálna váha je do 8 kg s plnou nádržou. Pri výbere venujte pozornosť aj tvaru rukoväti. Riadidlá v tvare U vám uľahčia manipuláciu, pri ukladaní oceníte, ak sú navyše ľahko odnímateľné.

Príslušenstvo nielen pre väčšiu bezpečnosť

Dobre zostavený doplnkový sortiment prístroja vám ušetrí prácu, peniaze a predovšetkým zdravie. Pásy určené k správnemu zavesenie a rozloženie telesného ťažisko, ochranné klapky na uši, tvárový štít, prípadne pevnú obuv do vysokej trávy vám prácu s krovinorezom uľahčí a ochráni zdravie. Náhradné nástavce a výmenné kotúče v doplnkovej výbave za vás vyriešia dilemu, či zaobstarať vyžínač alebo krovinorez.


Tiež si krovinorez zaslúži dôkladnú údržbu a starostlivosť

Už správne zvoleným strojom s ohľadom na kosenie terénu predídete jeho preťažovaniu. U dvojtaktového motora je zásadná pravidelná údržba a predovšetkým doplňovanie maziva najlepšie po každých 30 odpracovaných hodinách. Pravidelnou kontrolou a prípadným očistením vzduchového filtra a rebrovanie motora predídete jeho prehrievaniu a zaistíte jeho dlhú životnosť.
Dôležité je venovať pozornosť typu porastu, ktorý sa chystáme nástrojom upravovať. Zloženie tráv a kosodreviny hrá dôležitú úlohu pri výbere vhodného kotúča alebo strunového nástavce. Pre nepravidelne udržiavaný pozemok alebo záhradu s hustejším porastom kosodreviny je najlepšou voľbou benzínový krovinorez s vyšším výkonom. Akumulátorové vyžínače sú ľahšie, ale majú menší výkon aj výdrž.

Rezný rozsah a spôsob kosenia ide ruka v ruke

Ideálne záber krovinorezu je 43 cm, rovnako ako u klasickej kosy sa musíte zo začiatku zamerať tiež na správnu techniku používania. Pri pohybe po kosenej ploche človek často mení smer a postupuje dopredu a dozadu. Pri zaobchádzaní s krovinorezom nie je pri pohybe späť potreba znižovať otáčky, pretože kosí kontinuálne. Benzínovým krovinorezom škodí posúvanie akcelerátorom tam a späť. Okrem vyššej spotreby paliva tak dochádza ku kolísaniu otáčok, nedostatočnému spaľovaniu a prehrievaniu vnútra motora. V prípade úpravy väčšej plochy, odporúčame pohybovať sa rovnako ako s klasickou kosou - teda ťahy zprava do ľava, pričom spätný ťah doprava je na voľno. Ak sa do krovinorezu zachytí vysoká tráva, odstraňte ju a postupujte pomalšie alebo po menších riadkoch a skôr sa potom k celej ploche vráťte ako k celku.Späť na zoznam článkov
Akciové ponuky

Anténny TV rozbočovač 1 x kolík + 2 x dutinka

 Anténny TV rozbočovač 1 x kolík + 2 x dutinka

1 zástrčka
         - 
2 zásuvky

4,25 €
3,62 €
s DPH

Časový spínač CS3-1B pre ventilátory s oneskorením

 Časový spínač CS3-1B pre ventilátory s oneskorením

Spínač pod vypínač je vhodný pre spínanie ventilátorov s možnosťou nastavenia oneskorenia.

Vlastnosti CS3-1B: 
Slúži ku oneskorenému zapnutiu a vypnutiu ventilátora v závislosti na osvetlení. K spusteniu ventilátora dôjde 1s až 5min po zapnutí osvetlenia. Nastavenie sa vykonáva trimrom P1 (oneskorenie), pomocou malého skrutkovača. K odpojeniu ventilátora dôjde v dobe 1s až 1,5h po vypnutí osvetlenia.

Technické parametre: 
Napájanie 230,0 V / 50 Hz
Typ montáže pod vypínač
Montáž bez nulového vodiča Nie
Odporová záťaž 20 W až 350 W
Induktívna záťaž 20 VA až 200 VA
Príkon 1 W
Spínací prvok triak
Nastaviteľný čas 1 s až 90 min
Poistka Nie
IP20
Pracovná teplota 0 ° C až 50 ° C

17,78 €
s DPH

Úsporná žiarovka, špirála, 9W, E14, studená biela

 Úsporná žiarovka, špirála, 9W, E14, studená biela

zdroj svetla: kompaktná žiarivka
prevedenie zdroja svetla: špirál
výkon: 9 W
životnosť: 6000 h
spotreba energie: 9 kWh / 1000 h
objímka: E14
teplota farby: 4200 K
svietivosť: 462 lm
energetická trieda: A
napájanie: 230 V~ / 50 Hz
rozmery: ?38 x 105 mm
hmotnosť: 0,07 kg
5,07 €
s DPH

Reproduktorová dvojlinka priesvitná 2x 0,50mm CU (100m)

 Reproduktorová dvojlinka priesvitná

Reproduktorová dvojlinka priesvitná, jedna žila červený pásik, priemer 0,50mm

48,- €
40,80 €
s DPH
Články a oznamy

 

   Pricemania.sk – Porovnanie cien      

  

   

Úvodná stránkaObchodné podmienkyPoštovnéKontakt